Inwestowanie w złote monety – lokata alternatywna

Dlaczego złoto? Od tysiącleci złoto postrzegane jest jako najbezpieczniejsza lokata, jako pieniądz, który zachowuje siłę nabywczą zarówno w czasie wojny jak i pokoju, jako bezpieczna przystań w czasie kryzysów gospodarczych i finansowych. Właśnie ze względu na jego odporność na wszelkiego rodzaju wahania koniunktury na światowych rynkach banki centralne wielu krajów gromadzą w tym kruszcu rezerwy finansowe. Oczywiście, nawet złoto nie zapewnia stałego wzrostu wartości w krótkim okresie, dlatego lokaty tego typu najlepiej jest traktować długoterminowo, jako zabezpieczenie finansowe. Złoto znakomicie się sprawdzi także jako element dywersyfikacji, czyli zróżnicowania naszych inwestycji, gdyż na jego wartość wpływają mechanizmy nie skorelowane bezpośrednio z bieżącą sytuacją na rynkach finansowych. W sytuacjach kryzysowych, kiedy inne inwestycje przynoszą straty, wartość złota zwykle rośnie. Dlatego dobrym pomysłem jest trzymanie części oszczędności w złocie. Kolejną zaletą tego szlachetnego kruszcu jest to, że cieszy się on stałym, powszechnym i dużym popytem, co oznacza łatwość jego spieniężenia, możemy to zrobić praktycznie zawsze i wszędzie, w każdym miejscu świata. Na koniec dodajmy jeszcze do zalet złota jego praktyczną niezniszczalność i dużą wartość przy niewielkiej objętości. Jak myślisz, co amerykańska armia umieszcza w zestawach przetrwania dla swoich pilotów? Dolary? A może różne waluty? Nie, w tych zestawach są złote monety.

Monety to z pewnością jeden z najłatwiejszych sposobów na rozpoczęcie inwestowania w złoto. Sklepy numizmatyczne oferują ogromny wybór złotych monet, o bardzo zróżnicowanej wartości, od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Wartość takiej monety jest sumą dwóch czynników: wartości kruszcu i wartości kolekcjonerskiej. Nas oczywiście interesują tylko ta pierwsza. Monetami kolekcjonerskimi warto się zainteresować tylko pod warunkiem, że mamy odpowiednią wiedzę numizmatyczną lub jesteśmy w stanie uzyskać fachową poradę. Dla osób bez odpowiednich kwalifikacji lepszym wyjściem będzie inwestowanie w monety bulionowe, czyli monety bez nominału i bez wartości kolekcjonerskiej (chociaż tu mogą zdarzyć się wyjątki). Ich cena jest najbardziej zbliżona do ceny czystego kruszcu. Zbliżona, ponieważ w monetach jest zwykle nieco wyższa niż w przypadku sztabek, a w przypadku samych monet złoto w mniejszych monetach jest nieco droższe niż w większych. Zaletą monet w stosunku do sztabek jest to, że trudniej jest je sfałszować. Jeśli decydujemy się na sztabki, to należy wybierać tylko te, które pochodzą ze znanych mennic o wysokiej renomie. Kolejna rzecz, to zawartość złota w złocie, czyli próba. Monety inwestycyjne (bulionowe) wytwarzane są najczęściej w próbie 999 lub nawet 999,9 określanej jako czyste złoto (na 10000 części aż 9999 stanowi złoto). Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku monet historycznych, tam możemy się spotkać np. z próbą 900 (złoto stanowi 9 części z 10).

Bezpieczeństwo inwestowania w złote monety możemy podzielić na bezpieczeństwo zakupu i bezpieczeństwo przechowywania. Zakup złota to zwykle dość duży wydatek warto więc zachować szczególną ostrożność. Sprawdźmy zawsze wiarygodność sprzedawcy, nie warto też korzystać z wyjątkowych okazji. Cena odbiegająca od rynkowej wartości kruszcu powinna zawsze wzbudzić naszą szczególną czujność. Lepiej zrezygnować z takiej transakcji. Po udanym zakupie stajemy przed kolejnym problemem: jak przechować nasz szlachetny kruszec? W przypadku większych inwestycji rozsądnym pomysłem jest wynajęcie skrytki depozytowej w banku. Generalnie możemy przyjąć, że skrytki bankowe są właściwie zabezpieczone. Same pomieszczenia przypominają zwykle podziemny bunkier z solidnymi żelaznymi drzwiami.

Leave a Reply