Czy można oszczędzać zarabiając najniższą krajową?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kondycja naszych finansów nie tyle zależy od tego, ile zarabiamy, ale głównie od tego, czy potrafimy oszczędzać. Odkładanie pieniędzy nie jest naszą najmocniejszą stroną, a trzeba to robić, aby poczuć wolność finansową i być zabezpieczonym w razie kłopotów. Czy zarabiając najniższą krajową, można pozwolić sobie na oszczędzanie?

Osoby pytane o to, dlaczego nie odkładają pieniędzy, mają zwyczaj odpowiadać, że ich dochody są niskie i sytuacja materialna im na to nie pozwala. Tego typu podejście wynika z braku umiejętności gospodarowania swoim budżetem. Tymczasem wystarczy zminimalizować i kontrolować wydatki. Gdybyśmy dysponowali swoimi pieniędzmi racjonalnie, nawet zarabiając najniższą krajową, bylibyśmy w stanie gromadzić oszczędności.

Oszczędzanie jest dla każdego

Nie jest prawdą, że na oszczędzanie mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby zamożne. Należy uzmysłowić sobie to, że odkładając nawet niewielkie kwoty z czasem można uzbierać sporą sumę, którą można wykorzystać na swoje przyjemności. W tym wypadku najważniejsza jest systematyczność na przykład, gdy odłożymy 100 złotych miesięcznie, pod koniec roku uzbiera nam się kwota, którą będziemy mogli wykorzystać na wyjazd na wakacje. Posiadanie nadwyżki w budżecie może nas również uchronić przed zadłużeniem w banku.

Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzanie można zacząć od odkładania niewielkich kwot pieniędzy. Po pierwsze trzeba przeanalizować swoje wydatki, możliwości jest dużo. Warto robić zakupy na wyprzedażach; obecnie wiele sklepów organizuje promocje cyklicznie. Kolejna rzecz to zakupy na zapas – jeżeli jest promocja na dane produkty, warto kupić ich więcej. Należy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób dokonujemy opłat. Jeżeli płatności rozbijamy na raty, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy więcej pieniędzy, płacąc jednorazowo – zaoszczędzimy. Tnijmy koszty – zazwyczaj po przeanalizowaniu wydatków okazuje się, że niektóre z usług, za które ponosimy koszty są zbędne i w ogóle z nich nie korzystamy. Rachunki za telefon, telewizję czy konto bankowe można obniżyć. Obecnie na rynku znajduje się tak dużo ofert, że można wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Nie ma sensu korzystać z usług wybranej firmy, wyłącznie ze względu na przyzwyczajenie.

Oszczędzanie nie jest łatwe, lecz można nauczyć się odkładania pieniędzy. Dzięki temu będziemy bardziej niezależni, zwiększy się nasze poczucie bezpieczeństwa, będziemy mniej zestresowani. Życie od wypłaty do wypłaty nie jest komfortowe, warto to zmienić.

Leave a Reply