Co to jest kredyt konsolidacyjny i czym się różni od kredytu gotówkowego?

Zaciąganie kredytu to poważna decyzja, tak więc należy ją bardzo dobrze przemyśleć. Chociaż popularność kredytów gotówkowych wciąż rośnie i niewątpliwie w niektórych sytuacjach jest to bardzo dobra metoda finansowania, to niektórzy niestety traktują kredyt, jak dodatkową gotówkę, co jest dużym błędem.

Kredyty gotówkowe to zdecydowanie najpopularniejsze produkty finansowe, co więcej metody ich przyznawania są bardzo proste. Wiele instytucji bankowych nie wymaga żadnych zaświadczeń, udzielają kredytów na podstawie wyciągów z konta bankowego, co ciekawe kredyt można zaciągnąć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem serwisu internetowego – to bardzo wygodna opcja. Nie każdy potrafi oszczędzać, wiele osób ma tendencje do nadmiernego wydawania pieniędzy, nie radzimy sobie z zarządzaniem domowym budżetem, jednocześnie za bardzo polegamy na pomocy finansowej oferowanej przez banki. Wiele osób nie wie na co oraz ile wydaje pieniędzy, co z biegiem lat może powodować duże kłopoty finansowe.

Kiedy decydować się na konsolidację?

Jeśli posiadamy kilka kredytów, które znacznie obciążają nasz domowy budżet i po zapłaceniu wszystkich rat niewiele zostaje nam w portfelu, warto pomyśleć o konsolidacji. Kredyty konsolidacyjne to bardzo dobre rozwiązanie dla osób zadłużonych, które spłacają jednocześnie kilka zobowiązań. Taki kredyt pozwala połączyć zadłużenia w jedno, w ten sposób płacimy jedną ratę kredytową, która zazwyczaj jest niższa. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, musimy być świadomi tego, że ostatecznie będziemy zobowiązani oddać więcej pieniędzy, jednak w czasie spłaty domowy budżet nie będzie aż tak bardzo obciążony. Trzeba również liczyć się z tym, że będziemy zobowiązani zapłacić prowizję. Kredyt konsolidacyjny ma dwie zalety, po pierwsze procedury badania zdolności kredytowej są znacznie uproszczone, po drugie takie kredyty zazwyczaj są udzielane na wartość przewyższającą kwotę spłacanych kredytów.

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych

Obecnie każdy bank ma w ofercie kredyty konsolidacyjne, posiadają one korzystniejsze oprocentowanie, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Decydując się na konsolidację długów, warto wybierać oferty promocyjne, w tym przypadku zazwyczaj nie trzeba płacić żadnych prowizji, co znacząco obniża koszty. Oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych zaczyna się od 10%.

Kredyt konsolidacyjny to niekiedy jedyne rozsądne rozwiązanie, dzięki któremu można żyć na przyzwoitym poziomie, jednocześnie spłacając długi. Pamiętajmy, aby bardzo dobrze przemyśleć decyzję dotyczącą zaciągania kredytów, niestety w ten sposób bardzo łatwo można wpaść w finansowe tarapaty.

Leave a Reply