Nadciągające problemy finansowe? Wiesz o nich wcześniej? Przygotuj się!

Zbliżające się problemy finansowe i symptomy o tym świadczące są momentem kluczowym w całej sytuacji związanej z naszymi finansami. Wiele osób nie potrafi odpowiednio zareagować lub nie robi nic, co może być najgorszym ruchem. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że takie kłopoty mogą dotknąć nas w najbliższej przyszłości, zdanie warto odpowiednio wcześniej zareagować. W ten sposób możemy całkowicie uniknąć problemów lub zmniejszyć ich rozmiar. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad i podpowiadamy co robić w takim momencie.

Obniżenie poziomu życia

Pierwszym sposobem na zareagowanie przy zbliżających się problemach finansowych jest obniżenie poziomu życia. Takie działanie nie musi jednak oznaczać drastycznej zmiany stylu naszego życia, a poczynienie pewnych oszczędności. Pod lupę powinniśmy wziąć te wszystkie kwestie, które są najmniej istotne dla nas, ale pochłaniają spore ilości pieniędzy. Czasami da się je również wymienić na tańsze substytuty bez większej straty dla naszej osoby. Obniżenie wydatków sprawi, że łatwiej będzie nam wejść w trudny czas i go przetrwać. Mogą również wystarczyć w zupełności, jeśli problemy te nie będą poważne i nie przewidujemy długiego ich trwania. Pierwszym elementem, jaki powinniśmy wykonać, aby obniżyć wydatki, jest zmniejszenie obciążeń abonamentowych. Zaliczać będą się do nich np. abonament za telefon, telewizję czy inne płatne regularnie usługi np. telewizję internetową itp. Przejście na skromniejsze pakiety lub ich likwidacja pozwoli miesięcznie zaoszczędzić wiele pieniędzy. Jeśli nie możemy zrezygnować z niektórych opłat cyklicznych takich jak np. abonament telefoniczny lub media np. gaz, prąd itp. zdecydowanie warto porównać oferty różnych dostawców na rynku i zoptymalizować koszty. Często nie zawracamy sobie tym głowy, płacąc więcej niż w innych konkretnych firmach. Obniżenie poziomu życia może dotyczyć też bardziej drastycznych działań, które warto przeprowadzić wcześniej — bez zbędnego pośpiechu, jeśli sytuacja jest naprawdę poważna. Będziemy mogli wtedy ograniczyć negatywne konsekwencje do minimum i odpowiednio wcześniej zmienić kluczowe kwestie w naszym życiu finansowym. Zamiana mieszkania na tańsze, zamiana samochodu czy poszukiwanie nowej pracy wymagają pewnego czasu i jeśli są nieuniknione, powinniśmy przeprowadzić te czynności jak najszybciej.

Oszczędzanie codzienne

Przygotować się na problemy finansowe możemy również poprzez zmianę codziennych nawyków. W taki sposób możemy zmniejszyć nasze wydatki na życie nawet o połowę, wykonując odpowiednie działania. Dużym obniżeniem kosztów życia będzie odpowiednie robienie zakupów. Warto wybierać się na nie raz w tygodniu, aby nie marnować czasu, który możemy przeznaczyć naszą pracę oraz nie ponosić dużych kosztów dojazdów. Powinniśmy też kupować produkty marek własnych oraz jedynie z listy zakupów, którą przygotujemy wcześniej, a nie pod wpływem chwili. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie wspólnych dojazdów do pracy z członkami rodziny lub znajomymi. Koszt dojazdu może zmniejszyć się nawet o 75%-80%, jeśli będziemy podróżowali w 4 lub 5 osób. Korzystnym finansowo rozwiązaniem jest też kupowanie biletów nie miesięcznych i kwartalnych a np. półrocznych. Im dłuższa ważność biletu, tym niższy koszt pojedynczego przejazdu. Sporo pieniędzy możemy zaoszczędzić na stołowaniu się w domu i samodzielnym gotowaniu, a nie jedzeniu na mieście.

Konsultacja z doradcą finansowym dla osób prywatnych

Jeśli wiemy, że czekają nas problemy finansowe, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z doradcą finansowym. Na rynku obecnie coraz popularniejsze stają się usługi doradztwa finansowego dla osób prywatnych. Polegają one na rozmowie w zamian za opłatę i są podobne np. do wizyty u prawnika czy lekarza. Specjaliści są osobami doświadczonymi oraz mają szeroką wiedzę z dziedziny finansów. Mogą powiedzieć nam, jakie konkretnie rozwiązania będą najlepsze w naszej sytuacji oraz indywidualnie ją ocenić. Doradcy pomogą często też ułatwić nam poszczególne kwestie finansowe czy wybiorą dla nas najlepsze rozwiązania np. kredytowe. Pomoc takiej osoby to dobra inwestycja, szczególnie, jeśli nasze problemy finansowe mogą mieć duży rozmiar.

Kredyt konsolidacyjny i połączenie rat

Kłopoty finansowe bardzo często biorą się ze zbyt wysokich rat miesięcznych, które z czasem jest nam spłacać coraz trudniej. Może wiązać się to z różnymi przyczynami np. koniecznością brania kolejnych kredytów lub zmianą sytuacji finansowej. Jeśli nasze obecne raty przerastają nas i wiemy, że za jakiś czas nie będziemy w stanie ich spłacać, zdecydowanie warto wziąć kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt udzielany przez banki na spłatę wszystkich licznych zobowiązań, jakie mamy. Biorąc taki kredyt spłacamy nim zatem wszystkie poprzednie raty, a nowy kredyt z dużo niższą miesięczną ratą spłacać będziemy po prostu dłużej. Jest dobre rozwiązanie nawet pomimo podwójnego oprocentowanie, jakie musimy zapłacić, biorąc pod uwagę możliwość utraty płynności finansowej, kosztów windykacyjnych czy egzekucji komorniczej. Aby otrzymać taki kredyt, nie musimy spełniać żadnych dolotowych wymogów, a musimy jedynie posiadać standardową zdolność kredytową. Nie możemy mieć też opóźnień. Ciekawą opcją jest możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego wraz z dodatkową gotówką wypłacaną do ręki, która jest doliczana do głównego salda kredytu.

Uruchom wcześniej limity i karty kredytowe, zamiast brać pożyczki

Jeśli wiemy, że będziemy w niedługim czasie potrzebowali dodatkowej gotówki lub istnieje taka możliwość, warto przed zbliżającym się kryzysem uruchomić wcześniej limit i karty kredytowe. To dobre posunięcie z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że mając jeszcze zdolność kredytową i będąc w dobrej kondycji finansowej, uruchomimy je bez większego problemu — czego nie możemy zagwarantować sobie w późniejszym czasie. Drugim powodem jest to, że mając otwarte limity w kontach i karty kredytowe w razie pilnej potrzeby skorzystania z dodatkowej gotówki będziemy mogli zrobić to od ręki bez wizyt w bankach i składania wniosków kredytowych. To bardzo ważne, gdy mamy problemy finansowe spowodowane np. leczeniem czy reorganizacją naszego biznesu. Warto zadbać też o to, aby limit i karty były otwierane na przejrzystych warunkach np. promocyjnych bez opłat i prowizji, abyśmy nie ponosili dodatkowych kosztów. Obecnie nie jest to trudne do wykonania.

Leave a Reply