Kredyt konsolidacyjny – Sprawdź jak działa konsolidacja, czy i kiedy warto ją wykonać!

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z popularniejszych produktów bankowych. W dalszym ciągu wiele osób jednak nie wie, czym tak do końca jest, na jakiej zasadzie działa i jakie jest jego przeznaczenie. W rzeczywistości jest on niezwykle korzystny w niektórych sytuacjach i może być nam bardzo pomocny. Przy jego pomocy możemy uregulować swoją sytuację finansową oraz uniknąć tarapatów finansowych. Odpowiednio go wykorzystując, możemy również spełnić inne cele. W tym tekście prezentujemy czym jest kredyt konsolidacyjny, jakie ma korzyści i podpowiadamy, kiedy warto go brać.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt bankowy udzielany na połączenie i pokrycie wielu innych zobowiązań. W praktyce oznacza to, że konsolidacja łączy wszystkie mniejsze zobowiązania na łączną dużą sumę miesięcznych rat, a nowy kredyt konsolidacyjny spłacać będziemy dłużej jedną mniejszą ratą. Miesięczne zobowiązanie może być nawet o ponad połowę mniejsze niż obecna suma wszystkich zobowiązań. Na rynku kredyt konsolidacyjny otrzymać możemy praktycznie w każdym banku i jest to ogólnie podstawowy produkt finansowy. Od technicznej strony jest to zwykły kredyt bankowy z przeznaczeniem na spłatę kilku innych zobowiązań. Aby go otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową i spełnić wszystkie warunki jak przy braniu innych kredytów. W taki sposób konsolidować możemy różne zobowiązania. Mogą być to inne kredyty bankowe, karty kredytowe, limity w koncie czy pożyczki bankowe. Nieco bardziej problematycznymi zobowiązaniami, które możemy skonsolidować, są pożyczki ratalne pozabankowe czy zobowiązania zaciągnięte w prywatnych firmach pożyczkowych. Banki nieco mniej przychylnym okiem patrzą na takie pożyczki. Najtrudniej skonsolidować kredytem konsolidacyjnym jest chwilówki z racji negatywnej opinii.

Kredyt konsolidacyjny może być również dostępny w opcji z dodatkową gotówką. Gdy mamy problemy finansowe przeważnie brakuje też nam pieniędzy na inne kwestie lub chcemy uregulować też inne sprawy. W takiej opcji bardzo dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką wypłacaną do ręki. Będzie ona doliczona do sumy konsolidacji zobowiązań i potraktowana łącznie. Dzięki temu będziemy spłacali kredyt nieco dłużej, ale otrzymamy również pewną sumę do ręki. O opcję tą należy jednak zapytać przed wzięciem kredytu, gdyż każdy bank ma swoje oferty i propozycje.

Jakie ma korzyści i minusy?

Kredyt konsolidacyjny ma wiele korzyści. Pierwszą taką jest możliwość uniknięcia poważnych konsekwencji zadłużenia. Jeśli w porę skorzystamy z takiego kredytu, gdy jeszcze nie straciliśmy płynności finansowej, będziemy mogli uniknąć płacenia karnych odsetek, wypowiadania umów kredytowych, kosztów sądowych czy kosztów komorniczych i egzekucji komorniczej. Kredyt konsolidacyjny pozwala opanować sytuację finansową, kiedy ta wymyka się nam spod kontroli. Jest to też proste i najwygodniejsze rozwiązanie, Aby z niego skorzystać, wystarczy udać się do banku, złożyć wniosek i spełnić wymagania banku. Nie musimy też spełniać żadnych innych wymogów niż przy zwykłym kredycie. Kolejnym dużym plusem kredytu konsolidacyjnego jest możliwość uporządkowania wszystkich swoich spraw finansowych. Znacznie łatwiej jest nam płacić jedną niższą ratę niż wiele na łączną dużą sumę. W razie nieprzewidzianych wydatków możemy mieć trudności z ich regulowaniem i znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji finansowej. Jedna niższa rata to większy margines między zarobkami a wydatkami, który jest korzystny podczas prowadzenia domowego budżetu. Bardzo dużym plusem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Biorąc kredyt konsolidacyjny na pokrycie wszystkich innych zobowiązań, nie wpadniemy w spiralę zadłużenia — jeśli poprawnie przeprowadzimy całą operację. W przypadku brania pojedynczych zobowiązań na spłatę pojedynczych zobowiązań po krótkim czasie będziemy musieli uregulować dużo większą sumę niż pierwotnie. Biorąc kredyt konsolidacyjny, zapłacimy dodatkowe oprocentowanie, ale dużo niższa rata pozwoli nam spokojnie spłacić cały — dłuższy kredyt konsolidacyjny, a jedyną konsekwencją będzie to, że wydłuży się czas spłaty. W tym rozwiązaniu korzyścią jest też to, że podpisujemy umowę kredytową z bankiem i chroni nas prawo bankowe. W porównaniu do pożyczek konsolidacyjnych od prywatnych firm pożyczkowych mamy dużo więcej praw, a wiele kwestii jest uregulowanych odgórnie prawem bankowym.

Kredyt konsolidacyjny ma dwa główne minusy. Pierwszym z nich jest dodatkowe oprocentowanie, które będziemy musieli zapłacić za ten kredyt łączący inne zobowiązania. Ogólnie nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe, ale może uchronić nas przed większymi kosztami w przypadku utraty płynności finansowej. Drugim minusem może być konieczność posiadania zdolności kredytowej, aby otrzymać taki kredyt. Przeważnie starając się o niego, nie mamy zbyt dobrej sytuacji finansowej, więc musimy zareagować odpowiednio wcześnie, aby mieć zdolność na pokrycie wszystkich łącznych zobowiązań.

W jakich sytuacjach warto go brać?

Kredyt konsolidacyjny jest korzystnym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. Z pewnością warto go wziąć, gdy przewidujemy problemy finansowe. Gdy zareagujemy odpowiednio wcześniej, będziemy mogli przy jego pomocy uniknąć poważnych konsekwencji utraty płynności finansowej. Drugą sytuacją, kiedy warto wykorzystać tę opcję, jest chęć uzyskania dodatkowej gotówki, gdy mamy już kilka zobowiązań. W takiej sytuacji, jeśli musimy uregulować pilne zobowiązania, przy konsolidacji otrzymamy potrzebne pieniądze oraz zmniejszymy miesięczne wydatki na raty. Trzecią sytuacją, kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, jest chęć zwiększenia zdolności kredytowej. Wiele osób nie wie o takim zastosowaniu i nie postrzega tak kredytu konsolidacyjnego. W rzeczywistości obniżenie miesięcznych zobowiązań o połowę znacznie podniesie naszą zdolność kredytową, kiedy chcemy kupić np. auto lub mieszkanie na kredyt. Banki przykładają dużo większą wagę do tego, jakie miesięczne zobowiązania ma dana osoba, a nie jakiej długości.

Jak wybrać najlepszy kredyt?

Jeśli zdecydowaliśmy się wziąć kredyt konsolidacyjny, istnieje ciekawa podpowiedź jak wybrać ten najkorzystniejszy. Jest to skorzystanie z porównywarek kredytów w internecie. Są to darmowe serwisy gdzie niezobowiązująco i anonimowo możemy sprawdzić zestawienie — ranking wszystkich aktualnych ofert na rynku kredytów konsolidacyjny. Są one posegregowane według wielu czynników np. oprocentowania czy kosztów. W taki sposób dużo szybciej niż samodzielnie przeszukując internet, uzyskamy informacje o najkorzystniejszych ofertach poszczególnych banków.

Leave a Reply