Kalkulatory kredytowe – czy warto z nich korzystać?

Czy wybierając ofertę kredytową warto sugerować się wyliczeniami kalkulatora kredytowego? Niewątpliwie obecnie to najprostszy sposób wyszukania oferty najbardziej odpowiadającej naszym oczekiwaniom.

Szukając kredytu zwracamy uwagę na jego oprocentowanie i wysokość kosztów, jakie będziemy musieli zapłacić bankowi. Poszukiwania nie są łatwe, ale jeśli dołożymy starań, po spełnieniu formalności będziemy mogli liczyć na pozytywną decyzję kredytową w tym miejscu, w którym koszty i odsetki są dopasowane do naszych oczekiwań. Jako pierwsze z pomocą przychodzą sprawdzone kalkulatory kredytowe – w sieci jest ich mnóstwo, ale warto wybrać ten, o których pochlebnie wypowiadają się dotychczasowi użytkownicy. Należy mieć na uwadze, że takie kredyty działają w oparciu o najnowsze oferty bankowe, ale bez uwzględniania indywidualnych uwarunkowań klienta – może więc się okazać, że ostatecznie oferta banku będzie dla nas nieco inna, niż wynikać to będzie z symulacji kalkulatora. Najnowsze kalkulatory pozwalają ocenić produkt bankowy na wielu płaszczyznach – można zestawić oferty po RRSO, według raty miesięcznej czy ostatecznych kosztów. Możliwości jest wiele, więc pracujmy w oparciu o dane, jakie dla nas są istotne. Narzędzia online mogą nie uwzględniać ubezpieczenia, prowizji itd. O to warto dodatkowo dopytać w banku, ewentualnie zlecić poszukiwania najkorzystniejszej oferty eksperowi finansowemu. Łatwiej będzie mu porównać produkty wielu banków, znając nasze dane osobowe, zdolność kredytową, źródła przychodów ich wysokość, koszty jakie ponosimy co miesiąc itp. Te dane mają znaczenie, bo zdolność i historia kredytowa to istotne, ale nie jedyne składowe złożonej analizy, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć w batalii o dobry kredyt.

Przy kredytach hipotecznych dochodzą też zabezpieczenia, wiek kredytobiorcy, nieruchomość i jej stan, cena, lokalizacja. Nawet wprowadzając dane w kalkulatorze w sieci nie jesteśmy w stanie ocenić, na ile te informacje w rzeczywistości są ważne dla banku, w jakim chcemy wnioskować o przyznanie kredytu.

Jak widać kalkulatory kredytowe mogą być pomocne, ale nie są wyznacznikami najlepszych produktów dla każdego. To, że dla jednego kredytobiorcy dana oferta będzie atrakcyjna i dostępna nie oznacza, że i dla drugiego będzie tą idealną.

Leave a Reply