Kupno mieszkania – bezpośrednio czy przez agencję?

Gdy planujemy kupno mieszkania, być może przyjdzie nam podjąć decyzję, czy zrobimy to bezpośrednio czy za pomocą pośrednika? Jakie są zalety i wady współpracy z agencją nieruchomości przy zakupie mieszkania i co bardziej się opłaca?

Korzystając z pomocy pośrednika z pewnością możemy zaoszczędzić dużo czasu. Firma tego typu ma za zadanie wyręczenie nas we wszystkich sprawach związanych kupnem. Agent na bazie podanych przez nas parametrów będzie wyszukiwał w bazie lokali, mogących wzbudzić zainteresowanie u klienta. Jednak od znalezionej dla nas nieruchomości pośrednik pobiera prowizję, którą należy dopłacić. Może ona wynosić nawet do 3% ceny mieszkania. Zapewne jest to rozwiązanie dosyć kosztowne. Kupno bezpośrednie wiąże się zatem z dużo mniejszymi kosztami (sprawdź oferty mieszkań na sprzedaż na mieszkania.czest.pl). W takim wypadku należy jednak samemu zadbać o poszukiwania, a następnie wszelkie formalności związane z nabyciem mieszkania. Z tym może być już większy problem. Przy zakupie poprzez agencję nieruchomości wszystkie formalności, włącznie z notariuszem i przygotowaniem wszystkich dokumentów, załatwia nasz pośrednik. Podobnie będzie ze znajomością rynku i cen. Skąd bowiem możemy wiedzieć, że nie przepłacimy, szukając mieszkania bezpośrednio. W przypadkach problematycznych można uciec się do trzeciego sposobu – wynajęciu prawnika w celu sprawdzenia formalności lub pójść do doradcy nieruchomości po rady odnośnie cen lub innych nurtujących nas kwestii. Mimo że takie usługi również nie są tanie, z pewnością wyniosą nas mniej niż prowizja pośrednika.

Wybór czy chce się kupić mieszkanie z agencją, czy bez niej bywa trudny. Z jednej strony pomoc pośrednictwa zaoszczędza dużo czasu i pomaga przy formalnościach, z drugiej strony sporo kosztuje.

Leave a Reply