Hipoteka w czasach pandemii – inwestycja czy szaleństwo?

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt z nas nie przypuszczał, że świat, jaki znamy zmieni się aż tak bardzo. Wielu z nas miało w planie budowę lub zakup domu, nierzadko miało się to wiązać z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Czy teraz, gdy tak wielu z nas straciło pracę i dochód, zaciągnięcie kredytu jest w ogóle realne i rozsądne?

Oczywiście, pandemia zmieniła wiele również w zakresie bankowości. Banki znacznie ostrożniej podchodzą do klientów, sprawdzając skrupulatnie ich wypłacalność. Niemniej jednak, zaciągniecie kredytu hipotecznego wciąż jest możliwe. Co zrobić, by bank zdecydował się nam zaufać i sfinansować dom naszych marzeń?

Przede wszystkim warto podkreślić, że pandemia zaostrzyła zasady udzielania kredytów. Obecnie minimalną szansę na kredyt mają osoby pracujące w oparciu o umowę na czas określony, nawet jeśli jest to umowa o pracę. Zwiększył się także wymagany wkład własny. O ile dotąd wiele banków oczekiwało jedynie 10% wkładu własnego, o tyle teraz musimy zgromadzić minimum 20%, a w niektórych przypadkach jeszcze więcej. To duża przeszkoda dla wielu osób. Czy w takich okolicznościach kredyt hipoteczny to dobry pomysł? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Obecnie współczynnik WIBOR jest rekordowo niski, oznacza to w praktyce niskie raty kredytu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że współczynnik ten wzrośnie. Należy wziąć taką możliwość pod uwagę i nie kierować się niskimi kosztami kredytu. Poza tym należy rozważyć pewność swojego zatrudnienia. Nie dla banku, bo bank po udzieleniu kredytu nie będzie sprawdzał źródła naszego dochodu, a dla samych siebie, by mieć pewność, że damy radę spłacać kredyt.

Pomimo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej, wiele ludzi wciąż decyduje się na spełnienie marzeń i zaciągnięcie kredytu na dom. Trudno jest oceniać takie kroki, nikt przecież nie wie, co będzie jutro. Pewne jest jednak, że świat należy do odważnych. Może nie należy rezygnować z marzeń z powodu chwilowego kryzysu? Życie toczy się przecież dalej, a świat, choć na chwilę zatrzymany, dzisiaj znowu ruszył w przód. „Pandemia wywołała wiele zmian, również w zakresie bankowości, nie są to jednak zmiany, których nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Hipoteka wciąż jest dla nas szansą na spełnienie marzeń o własnych czterech kątach” – podkreśla ekspert Expander Wrocław.

Leave a Reply