Otwierasz konto bankowe i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Sprawdź kilka tych kwestii!

Otwieranie konta bankowego to bardzo częsty proces. Przeważnie co jakiś czas zmieniamy je lub musimy tworzyć nowe do innych naszych potrzeb. W takim momencie zastanawiamy się jakie oferty znajdują się na rynku, co jest standardem w obecnej chwili oraz na jakie elementy musimy zwrócić uwagę, aby konto było praktyczne. W tym tekście przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz wszystkie kwestie związane z otwieraniem nowego rachunku. Podpowiadamy też jakie opcje wybrać w danej sytuacji, aby jak najbardziej skorzystać z ofert banków.

Skorzystaj z porównywarki kont bankowych

Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, gdy otwieramy nowy rachunek, jest skorzystanie z porównywarki kont bankowych w internecie. Są to serwisy, które przedstawiają listę — ranking aktualnych ofert wszystkich banków. Moglibyśmy samodzielnie przeszukiwać internet, ale byłby to zajęcie czasochłonne i nieefektywne. W porównywarkach znajdziemy wszystkie aktualne oferty i promocje. Będziemy mogli też posortować według wielu kryteriów tę listę i wybrać jedynie te konta które, które spełnia nasze wymagania. Samo korzystanie z porównywarki jest proste oraz niezobowiązujące i darmowe. Konto możemy założyć zarówno internetowo, jak i również osobiście w oddziale banku. W tej opcji porównywarka posłuży nam jedynie za wyszukanie ciekawej oferty.

Konto darmowe czy płatne?

Jeśli wiemy już gdzie łatwo i szybko uzyskać spis wszystkich aktualnych ofert na rynku, przeważnie pierwszym pytaniem, jakie pojawia się, w takiej sytuacji jest to czy wybrać konto darmowe, czy konto płatne. Na rynku funkcjonuje wiele ofert kont, które są zarówno bezpłatne, jak i płatne. Obecnie standardem jest, że za podstawowe usługi bankowe nie musimy płacić. Będzie to otwarcie i prowadzenie rachunku w PLN, przelewy internetowe, obsługa kasowa w oddziale banku, wydanie karty debetowej czy uruchomienie BLIKa i bankowości elektronicznej. Takie konto bankowe możemy otworzyć w wielu bankach za darmo i nie warto płacić za coś, co możemy mieć za darmo. W pewnych bankach, co jest miłym gestem w stronę klienta, otrzymamy w darmowych kontach kilka przelewów ekspresowych czy darmowy limit w koncie.

Płatne konta bankowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na większej funkcjonalności i bardziej rozbudowanych opcjach. W takiej sytuacji warto przeliczyć czy lepiej jest nam płacić np. za przelewy ekspresowe pojedynczo kilka — kilkanaście złotych czy wybrać konto płatne, które w pakiecie będzie miało pewną pulę takich przelewów bez opłat. Płatne konta mają opłaty w wysokości od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Limit w koncie i karta kredytowa

Jeśli otwieramy konta bankowe, warto również zwrócić uwagę na te dwa produkty bankowe, jakimi są limit w koncie oraz karta kredytowa. Oba produkty różnią się od siebie tylko formą. Limit w koncie umożliwia zadłużanie się nam na minus, a karta kredytowa jest przyznawana od razu z takimi limitem, który możemy wykorzystywać płacąc kartą. Od niewykorzystanej sumy pobierane będą odsetki ok. 10% w skali roku. Na karcie kredytowej dostępny jest ok. dwumiesięczny okres bezodsetkowy, a przy limitach czasami może wynosić on nawet do 14 dni. Jeśli planujemy korzystać z takich produktów, warto wnioskować o nie od razu przy otwieraniu konta, aby zaoszczędzić czas w przyszłości, kiedy będą potrzebne nam środki i mieć już wyrobioną kartę lub limit. Należy też przy otwieraniu konta upewnić się, czy oferta darmowego limitu lub karty jest też aktualna w późniejszym czasie czy musimy skorzystać z niej od razu podczas zakładania konta.

Kantor i kurs wymiany walut

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania banku i otwierania rachunku jest kwestia związana z walutami. Jeśli korzystamy z kantorów lub robimy to często, zdecydowanie warto wybierać banki, które posiadają wewnątrz bankowe kantory wymiany walut. Każdy bank posiada swoje kursy wymiany, ale są one bardzo niekorzystne. Spread wynosi zazwyczaj ok. kilkudziesięciu groszy. Jeśli jednak bank posiada swój indywidualny kantor, możemy wymienić w nim waluty ze spreadem jedynie kilku groszowym. Jeśli będziemy wymieniać waluty często, możemy dzięki temu zaoszczędzić bardzo duże sumy pieniędzy w długim okresie czasu.

Dostęp do bankowości elektronicznej i mobilnej

Jeśli zakładamy konto bankowe, musimy zwrócić również uwagę na bankowość elektroniczną i mobilną. Obecnie korzysta się z niej bardzo często, np. chcąc wysłać przelew internetowy lub sprawdzić stan konta. Standardem jest darmowy dostęp do takich usług, ale warto sprawdzić kilka elementów przed założeniem rachunku. Pierwszym z nich jest czytelność i prostota obsługi danego serwisu. Możemy zrobić to, odwiedzając witrynę banku i korzystając z dema serwisu internetowego. Warto wybierać banki, które posiadają weryfikację SMS-ową lub mają stałe hasło np. z obrazkiem. Tokeny fizyczne lub hasła drukowane na kartach papierowych nie są wygodne i są już przestarzałe. Należy również sprawdzić aplikację mobilną banku czy jest zgodna z naszym modelem telefonu oraz czy jest oferowana. Mniejsze banki np. spółdzielcze lub SKOKi czasami wypadają negatywnie pod tym kątem. W aplikacji mobilnej będziemy mogli skorzystać np. z BLIKa i zarządzać naszymi środkami przy pomocy kodu – bezgotówkowo. BLIK działa jedynie w aplikacji mobilnej.

Szukaj ofert promocyjnych

Kolejną podpowiedzią podczas otwierania konta bankowego, jest to, aby szukać promocyjnych ofert. Na rynku działa wiele banków i starają się one przyciągać do siebie klientów na różne sposoby. Na tym pojedynku skorzystać możemy jako klienci. Promocyjne oferty najczęściej oznaczają darmowe założenie konta, konto z większymi funkcjonalnościami czy nawet nagrody i upominki. Mając do wyboru dwa konta darmowe w dwóch bankach, warto wybrać to konto, gdzie dostaniemy na powitanie bon do kina, darmowe 200 złotych na konto czy nawet gadżety takie jak słuchawki czy smartfony — bo i takie oferty się zdarzają.

Jaki bank wybrać?

Ostatnią w naszym zestawieniu podpowiedzią, będzie wybór konkretnego typu banku. Na rynku działa ich kilka, a wiele osób nie dostrzega pomiędzy nimi pewnych różnic. Są to banki komercyjne takie jak np. Santander Bank Polska czy ING, banki spółdzielcze w danych miastach czy SKOKi np. Skok Stefczyka. Zdecydowanie warto wybierać największe banki komercyjne. Choć każdy bank posiada gwarancję kapitału do wysokości 100 000 euro i gwarantuje to BFG, banki komercyjne nie upadają tak często jak te mniejsze, co może rodzić pewien problem, czy zamrożenie gotówki. Duże banki mają też dostęp do najnowszych technologii, aplikacji itp. Posiadają też wiele placówek w Polsce, co również jest piętą achillesową SKOKów i banków spółdzielczych.

Zostaw komentarz